Proč ortopedické vložky (většinou) nepomohou?

Byli jste se svým dítkem na pravidelné prohlídce u pediatra? A řekl Vám lékař, že má dítě ploché nohy? Co teď? Půjdeme na ortopedii? A tam nám dají vložky do bot bez jakéhokoliv dalšího vyšetření? Musíme se s tímhle postupem vždy ztotožnit? A co když cítíte, že to není to pravé pro Vás?

JDEME NA ORTOPEDII – DIAGNÓZA POHLEDEM

Mnoho rodičů se setká s tím, že jim lékař oznámí, že jejich děti mají ploché nohy. Diagnóza je určena pohledem bez jakéhokoliv dalšího vyšetření. V dnešní stále více moderní a technické době bychom se však s takovýmto postupem neměli smířit. Existuje mnoho postupů, jak zjistit, jak opravdu vypadá struktura a stavba nohy, velmi jednoduchým způsobem je vyšetření na podoskopu. Zcela neinvazivní a bezbolestné vyšetření, při kterém stačí jen postát pár chvilek v klidu na přístroji, než se vyfotí otisk plosky nohy a zobrazí se nám klenba. Noha, která pak na první pohled vypadá jako plochá, však může být klidně i vysoce klenutá. To vše mohou totiž zkreslit vbočené kotníkyvalgózní postavení pat. Na pohled se zdá, že noha je plochá, vnitřní hrana chodidla se dotýká podložky, ale je to všechno vinou posunu vnitřního kotníku.

VLOŽKY, KOTNÍKOVÉ BOTY, DÍTĚ Z TOHO VYROSTE – TOTO SLYŠET NECHCEME

Pokud však projdete klasické kolečko bez přístrojového vyšetření a odejdete s diagnózou jen od stolu, nejčastěji doporučí ortopedi, i v dnešní době, pevnou kotníkovou obuvortopedické vložky. Dostanete poukaz a odejdete si koupit vložky s podporou klenby, které však neřeší současný problém. Podpíráte klenbu, která je však na chodidle vytvořena, neřešíte problém valgózních kotníků, postavení kolen do X, vnitřně rotační postavení kyčlí a oslabený střed těla

Pokud se dostanete na protetiku, kde Vám udělají tzv. individuální vložku, jedná se většinou o otisk nohy. Dojde však k otisku nohy bez jakékoliv korekce, takže vlastně v patologickém postavení.

Horší situace se stane, pokud koupíte sériově vyráběné prefabrikované vložky, které ani nemusí odpovídat noze dítěte, mohou mít decentrované klenutí, jsou příliš pevnénepohodlné. S tímto vším se pak musí dítě dennodenně prát při každodenních činnostech. Zvláště, když dostanete radu, noste vložky v botách, v kterých jste nejčastěji.

Jak jsem uvedli výše, je důležitá správná diagnóza. Podoskop ukáže nejen klenbu nohy, ale i celkové rozložení zatížení váhy na chodidle, napoví i o stereotypu chůze, zda zapojujete všechny části chodidla tak, jak máte, atd.

DOBRÁ RADA NAD ZLATO – VYHLEDEJTE DOBRÉHO FYZIOTERAPEUTA

Pokud se najde některý problém, je důležité doplnit o komplexní fyzioterapeutické vyšetření, zainstruovat ve cvičení, režimových opatření a lze doporučit speciální stélky, které jsou korigovanéupravené právě podle individuálních požadavků klienta.

Speciálně vyškolený fyzioterapeut si umí nohy pomocí testů vyšetřit a zhodnotit nejen stav klenby, ale také stav svalů, tkání a funkci nejen samotné nohy, ale i celého řetězce v návaznosti na další části těla. Poté, co se najde příčina problému, jste zainstruováni v terapii, režimových opatřeních, může se využít tejpování.

Pokud by bylo zapotřebí podpořit funkci nohy pomocí stélek, terapeut navrhne stélku upravenou přímo Vám na míru, pomocí korekčních testů si rovnou otestuje, zda dané řešení je pro Vás to pravé. Díky lepení speciálních klínků můžeme dané místo podpořit, odlehčit, stabilizovat, korigovat rozdílnou délku končetin atd. Zhruba po měsíci nošení jste pozváni na kontrolu ke zhodnocení a případné korekci. Jestliže se Vám však něco při chůzi nezdá, máte možnost za terapeutem kdykoliv dojít a problém ihned vyřešit. Pokud však máte vložky na předpis, nikdo s Vámi korekce a případné obtíže neřeší.

Tým Spokonožky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů