Jedním z častých důvodů, proč rodiče přivádějí své dítě do naší ordinace je, že jejich potomek při chůzi vtáčí jednu nebo obě špičky směrem dovnitř. Toto postavení chodidla má přímý vliv na stereotyp chůze – některé děti jsou méně obratné, častěji zakopávají, nebo dokonce padají.
I dnes se však můžete setkat s názorem, že tento problém vyřeší, pokud dítěti obujete boty obráceně – tzv. „na kozí nohy“, jak tomu říkávaly naše babičky. Je však důležité vědět, že takové řešení může být nejen neefektivní, ale i nevhodné, zvláště když si uvědomíme, že příčina často nespočívá přímo v chodidlech.
Zdroj problému může být mnohem komplexnější – od kyčlí až po tvar bércových kostí. Proto je naprosto zásadní pečlivé vyšetření, které odhalí, odkud potíže skutečně vycházejí.
Při hledání odpovědi se zaměřujeme na celé tělo dítěte. Zde je několik oblastí, které podrobně sledujeme:
Jak je patrné, příčin může být celá řada. Proto je také každá terapie specifická a přizpůsobená individuálním potřebám dítěte. Během vyšetření sledujeme nejen fyzické projevy, ale také běžné aktivity dítěte – například jak si hraje, jaké má pohybové návyky nebo jak sedí.
Často pozorujeme, že děti sedí asymetricky, například si nohu vkládají pod sebe, vtáčejí špičky a dlouhodobě na ně působí tlak vlastního těla. Tento zvyk může mít formativní vliv na dolní končetiny a stát se jednou z příčin vtočení špiček.
Například to, že dítě má hypermobilní klouby, výraznější vnitřní rotaci kyčlí nebo slabý střed těla. Tyto faktory mohou vést ke špatnému pohybovému stereotypu. Řešení pak spočívá v cíleném cvičení zaměřeném na posílení středu těla, stabilizaci pánve a správné zapojení kyčlí.
Další skupinou jsou děti s přetrvávajícími primárními reflexy. V těchto případech přistupujeme k terapii komplexně – kombinujeme cviky, které působí nejen na pohybový aparát, ale také na nervovou soustavu. Specificky pracujeme se smyslovou integrací, což přináší skvělé výsledky.
Celá problematika je velmi rozsáhlá, a proto je klíčem k úspěšné léčbě precizní diagnostika.
Všímejte si pohybových návyků svých dětí a nenechte se odbýt laickými názory nebo zastaralými radami. Každé dítě je jedinečné, a proto si zaslouží individuální přístup a odbornou péči.