Často se stává, že si k nám rodiče přijdou pro radu, jak pomoci dětem s plochýma nohama. Ne každá diagnostikovaná plochá noha je ale opravdu plochá. Nezřídka kdy ještě diagnostikují lékaři nohy pohledem a indikují ortopedické vložky. Je však důležité nohy celkově vyšetřit a zaměřit se také na celkové držení těla. Nohy nám pomůže vyšetřit přístroj podoskop.
Podoskop je diagnostický přístroj využívající polarizované světlo k odhalení vad nohou. Na podoskopu může být vyšetřena osoba jak dětského, tak i dospělého věku. Jelikož děti rychle rostou a dětské nohy se dynamicky mění, včasné odhalení jakékoliv odchylky je velmi důležité. Přínosný je také u sportovců v rámci prevence zatížení nohou při fyzické aktivitě, výběru vhodné obuvi a předcházení zranění. Celkové vyšetření nohou zhodnotí nejen stav dané oblasti, ale může pomoci vysvětlit např. i příčiny bolestí páteře.
Vyšetření je velice jednoduché a nebolestivé. Stačí vystoupit na skleněnou desku. Pod skleněnou deskou je zrcadlo. Základna podoskopu je jen zhruba 20cm vysoká, a proto umožní snadný výstup jak dětem, tak i lidem s pohybovými problémy. Poté co se chodidla dotknou speciálně osvětleného akrylátového povrchu přístroje, vzniká na jeho spodní straně charakteristicky snímek, na základě něhož posuzujeme stav statiky a dynamiky nohou. Když stojí pacient na podoskopu, sledujeme a hodnotíme postavení pat, zatížení chodidel a jejich částí a stav nožní klenby nejdříve ve statické a poté i dynamické pozici. Dynamicky se nohy vyšetřují ve stoji na jedné noze, ve stoji na špičkách a na patách. Hodnotí se celkové držení těla, postavení pánve, stav páteře. Díky získanému snímku lze určit vady nohou a určit i jejich příčinu.
Je však důležité zmínit, že pokud je stav nohy ovlivnitelný aktivitou svalů nohy samotné, správným nastavením dolní končetiny nebo aktivací svalů trupu, mluvíme o tzv. funkčně ploché noze. Správným zacentrováním celé dolní končetiny začíná noha správně pracovat a klenba se objevuje. Musíme poté rozlišovat jak se noha chová ve statice – při stoji a v dynamice – běh, chůze, podřep. Ve statickém zatížení se jeví stav horší než při pohybu. Často se tak stává, že ortoped doporučí vložky. Je-li však doporučena ortopedická vložka, zaniká důvod k vytvoření klenby, protože je funkce nohy nahrazena vnější pomůckou. Z pohledu fyzioterapeuta a jeho vyšetření je však taková noha funkční a zdravá.
Po určení správné diagnózy se volí vhodná terapie. Základem jsou prvky fyzioterapie, kde se s fyzioterapeutem naučíte vhodné cvičení. Lze využít i pomocné metody nebo vyrobit speciální vložky určené jedinci na míru.
Tým Spokonožky
(zdroj foto: archiv autorky)