Mami, proč vlastně máme nehty? Vždyť je to strašná otrava…

Tak touto otázkou mě můj nejstarší syn častoval už od té doby, co začal mluvit. S přibývajícím věkem otázka i dovětek začínaly samozřejmě překypovat jadrnějšími výrazy 😉

Proč tedy vlastně nehty máme a k čemu nám slouží?

Nehty ochraňují prsty. Pod nehtem se skrývá mnoho nervových zakončení a nehtová ploténka, neboli nehet, je chrání. Všichni víme, že chodidlo plní funkci skeneru. Zdravý nehet potom k této funkci slouží jako podpora. Společně tedy skenují terén a posílají informace do nervové soustavy, která vše vyhodnotí a může tak chránit nohu i naše tělo před poraněním. Dále má nehet funkci estetickou, především u žen, které si nehty zkrášlují.

Miminka a malé děti mají nehty měkčí, tenké a teprve postupem času se stávají tvrdými, jako u dospělých. Vzhledem k tomu, že dětský nehet je měkčí, mnohem lépe a rychleji regeneruje. Anatomicky není noha kojence zcela vyvinutá – postupně se tvoří nožní klenbaopěrný systém nohy. A právě už v tomto období začíná mnoho poškození a deformit nohou, prstů a nehtů, které se projeví mnohdy až v dospělosti.

Zdá se vám to bláznivé? Podívejme se na to tedy od počátku.

Narodí se miminko… oblékneme mu krásné dupačky, které ale mohou být malé nebo těsné… potom přejdeme k ponožkám – i ty, pokud nemají správnou velikost, mohou nohy malého dítěte stahovat do nepřirozených pozic – stěsnávají prsty a zároveň i nehty… dále přejdeme ke stříhání nehtů, kdy v nevědomosti můžeme nehty zastřihávat příliš nebo nevhodně… jako poslední přijde na řadu obuv – boty sice mají nadměrek, ale mohou být úzké nebo jinak na noze špatně sedět. Případně boty prostě včas nevyměníme, protože jsme si nevšimli, že už jsou dítěti malé. Problémem může být i předčasné obouvání – noha ještě není na botky připravena.

Při nevhodné péči může problém nastat v době, kdy se dětský nehet stává tvrdým a najednou nemá tolik prostoru, kolik by potřeboval. Nehet může začít zarůstat, objeví se zčervenání okolní tkáně, které může přejít až do zánětu. Každý, kdo poznal jaké to je, by to nikomu jistě nepřál.

Nezoufejte však, pokud jste doteď nedělali něco ukázkově.

Ani já jsem v době, kdy bylo třeba, nedělala vše perfektně, protože podobné informace jsem neměla. Nikdy není pozdě začít pro nohy něco dělat. Nohy i nehty mají, při správné péči, neuvěřitelnou schopnost regenerace – jak u dětí, tak u dospělých, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Dejte tedy noze a nehtům správnou péči. Začněte tím, že nehty na nohou budete zastřihávat do roviny. Měl by zůstat maličký volný okraj nehtu – tedy nestříhat až k nehtovému lůžku, které by se neopatrným stříháním mohlo poškodit. Okraje by neměly být ostré. Ráda používám termín „stříhat do ideální roviny“ – ne všechny nehty jsou stejné a stejně rostlé. Doporučuji dát přednost kleštičkám před nůžkami. Někdy stačí nehty jen zabrušovat pilníčkem nebo leštičkou, která je vhodná pro miminka, protože je jemnější. Nehrozí tady nebezpečí poranění, protože nikdy nezabrousíte tolik, aby bylo poškozeno nehtové lůžko, které je, zvláště u miminek, velmi citlivé. Je také vhodné, aby každý člen rodiny měl svou vlastní sadu na péči o nehty.

Dupačky volíme volné tak, aby noha i zbytek těla, měly dostatek prostoru. To samé platí u ponožek – když se v ponožce dítě nebo vy postavíte, noha se roztáhne. A i v tuto chvíli musí mít prsty dostatek prostoru. Zkrátka – ponožka nesmí nohu ani prsty nikde stahovat. Téma samo o sobě je potom výběr správných bot… o tom si můžeme povědět něco příště.

V neposlední řadě se na nehtech a jejich okolí, stejně jako na vlasech, projevuje vše, co se odehrává v nás samých – od našich nemocí až po neprojevované emoce.

A to nejlepší a nejpodstatnější, co můžete pro své nohy udělat?

Dejte svým nohám i nohám svých dětí volnost a svobodu – dostatek prostoru bez ponožek a obuvi… nechte nohy běhat po přirozeném povrchu – po trávě, hlíně, v lese, na poli… zkrátka je nechte dýchat a plnit jejich funkci, protože jinak nohy zakrní, budou nezdravé a líné. Volnost pro nohy je nejlepší prevencí proti deformitám a posiluje svalstvo, které je tak moc důležité pro správný vývoj dětské nohy. Nohy se krásně prokrví, což můžete cítit v celém těle, pokud se na chvíli zastavíte.

Uvidíte, že nohy se vám odvděčí skvělým pocitem. U přírodních národů se poškození nohou téměř nevyskytují – proč asi… 😉

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů