Bílý šum a spánek miminka

Snad každý rodič malého miminka ví, co jsou to probděné noci. Miminko je nakojené, přebalené, má čas spánku a stejně ne a ne zabrat. Ať již miminko trápí bříško a koliky, nezvyklo si ještě pevně stanovený denní režim nebo je jen nespavec, může pomoci bílý šum. A o co se vlastně jedná? Znáte tuto pomůcku?

Miminka jsou zvyklá ještě z prenatálního období na různé šumy, ruchy a zvuky, které k nim pronikají skrz matčino břicho, nejen z vnitřního prostředí matky ale i z okolí. V těhotenství děti slyší tlukot matčina srdce, proudění krve v cévách, vnímají Váš dech. A nejedná se o žádný tichounký zvuk. Zvuky mohou dosáhnout až 80 decibelů. Po narození proto pro ně může být usínání v naprostém tichu nezvyklé. Samozřejmě existují děti, které jsou citlivější, ale většina malých dětí prospí většinu dne, i pokud se kolem nich něco děje. Pomocníkem proto může být bílý šum.

A o co se jedná?

Bílý šum/hluk je soubor až tisíců tónů, které vytváří monotónní zvuk. Kouzlem bílého šumu je to, že dohromady pak dítě vnímá rovnoměrný hluk a ten mu pomůže odfiltrovat ostatní rušivé zvuky z okolí. Tyto zvuky miminka, ale i dospělé, uklidňují a pomáhají mu uvolnit mysl a tělo a zrelaxovat. Proto se využívají nejen při relaxacích, ale při léčbě např. tinitu (šelestu v uších).

obr. 1 Spící dítě
obr. 2 Děti uklidňují zvuky přírody
obr. 3 Děti uklidňují zvuky přírody

A jak bílý šum zprostředkovat dětem. V dnešní době chytrých mobilů a aplikací si stačí bílý šum stáhnout a miminku pustit. Další alternativou je pořízení pomůcky/hračky vydávající tyto zvuky. Můžete pořídit různé plyšáky, medvídky či další zvířátka, která mají v sobě uložený hrací strojek. Většinou si můžete vybrat z několika melodií, můžete nastavit hlasitost nebo délku vydávání zvuku. Některé hračky pak mají v sobě ukrytý nejenom strojek, ale i světelný zdroj, který vyzařuje tlumené světlo s různými motivy a vytvoří tak příjemné prostředí ke spánku.

obr. 5 Medvídek vydávající zvuky bílého šumu

A které zvuky vytváří bílý šum? Děti mají nejraději asi zvuk napodobující tlukot matčina srdce, dále jsou oblíbené zvuky oceánufoukání a šumění větrukapky deště a z umělých např. zvuk digestořefénu či vysavače.

I zde je však dobré upozornit, že bychom neměli spoléhat na tyto pomůcky donekonečna. Samozřejmě, když pomáháme dítěti s poporodní adaptací, zvykáme ho na střídání denního režimu spánku a bdění, je vhodné využívat co nejvíce různých možností a dítěti adaptaci usnadnit. Poté co však dítě povyroste a bez těchto berliček se obejde, snažíme se o jeho samostatnost.

Tým Spokonožky

(obr. fotoarchiv autorky, pinterest.com)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů