Jako hypermobilitu popisujeme stav, kdy jsou kloubní rozsahy a pohyblivost při pohybu (aktivním i pasivním) větší než je fyziologický stav. Nejedná se o chorobný stav, ale o popis kvality vaziva. Jelikož je vazivo méně pevné, dochází k větší volnosti kloubů, tím pádem k přetěžování a vzniku bolestí. Se sklony k hypermobilitě se může dítě již narodit (vliv genetiky) nebo ji můžeme získat např. vlivem intenzivního strečinku při tréninku (gymnastika, balet, tanec) nebo i hudebníků (klavír, housle).
Důsledkem hypermobility je nestabilita kloubů, která se dříve či později projeví bolestí. Hypermobilita nepopisuje jeden stav, ale dělí se do několika skupin. Hypermobilita se projevuje téměř ve všech kloubech, výraznější je na horní části těla. Nemělo by se pokračovat v aktivitách, které tento stav prohlubují. Často již u dětí a více u ženského pohlaví. U těhotných žen je způsobena hormonálními změnami a přípravou organismu na porod.
Ke klasickému vyšetření hypermobility patří pohybové zkoušky dle Jandy. Diagnostika je založena na změření maximálního možného rozsahu v kloubu, který je pasivně dosažitelný. Jednotlivé testy jsou zaměřeny na vyšetření jednotlivého segmentu těla. Dále můžeme u hypermobilního jedince nalézt volnější kůži a pohyblivější podkoží, což zjistíme snazším vytvořením kožní řasy. Při měření kloubního rozsahu goniometrem naměříme větší úhly.
Při orientačním vyšetření hypermobility se provádí pět jednoduchých pohybů: přitažení palce k předloktí, ohnutí malíčku směrem ke hřbetu ruky, propnutí loktů, propnutí kolen. Jestliže dojde k doteku předloktí palcem, ohnutí malíčku směrem k hřbetu ruky do 90 ° a více, propnutí loktů a kolen více než do roviny a dotek podlahy více než jen konečky prstů při předklonu trupu s propnutými koleny, hovoříme o hypermobilitě.
Pokud patříte mezi hypermobilní jedince, správná péče o pohybový aparát by se měla stát celoživotním návykem. Ke každému klientovi by měl mít terapeut individuální přístup. Cílem terapie a cvičení by měla být stabilizace kloubů hypermobilní oblasti pomocí aktivace svalů. Je tedy důležité neustále udržovat tělo aktivní a v kondici, aby nám neubývala svalová hmota, která je důležitá právě pro zpevnění daného segmentu. Nemělo by se zapomínat ani na aktivaci trupového svalstva a správné fungování hlubokého stabilizačního systému. Nacvičujeme správné pohybové stereotypy, ergonomii pohybů nejen v práci, ale i při běžných denních činnostech. Pokud máte volnější vazivo a klouby, měli byste se vyhnout švihovým aktivitám a nárazům, často se opakující jednostranné zátěži. Při cvičení proti odporu využíváme různé elastické materiály, odporové gumy.
VHODNÉ POMŮCKY KE CVIČENÍ:
– balanční a stabilizační pomůcky
– gymbally, overbally a jiné míče
– elastické materiály a odporové gumy
Tým Spokonožky
(obr.pinterest, archiv autorky)