Máme tu sychravý podzim a blíží se ta pravá zima. Někoho už zasypal první sníh a děti natěšeně vyběhly stavět sněhuláka a boby prodřely tenkou vrstvu sněhu na nejbližším kopci. Mnoho z nás zima a první napadlý sníh překvapily, jiní jsou již skoro od konce prázdnin na nevlídné počasí nachystáni. Jak v takovém počasí děti oblékat? Nebude jim zima? A jak dlouho můžu být s dětmi v zimě venku? Tyto a další otázky si kladou zejména rodiče, kteří se starají o své první dítě a prožívají s ním zimu. Jak to tedy v zimě je?
ZIMA NÁS NEPŘEKVAPÍ
Když si domů z porodnice přinesete malé miminko a je hezké teplé jarní nebo letní počasí, i nezkušení rodiče dítě intuitivně správně obléknou. Než přijde podzim a zima, nasbírají určité zkušenosti a přidají vrstvu, dvě oblečení. Pokud však máte miminko podzimní nebo zimní, může se stát, že často tápete, nevíte, kolik toho miminku obléci. Určitě nikdo nechceme, aby bylo dítěti zima nebo bylo přehřáté.
Rozdíl je potom také v tom, jak staré dítě oblékáte? Bude jen ležet v kočárku? Nebo se mnou kousek popojde nebo spíše popoběhne? Je to již větší dítko, co chvilku neposedí, všude vběhne a vleze, neustále skáče a chvilku nepostojí?
Častou chybou je, že si rodiče myslí, že dětem bude zima a oblečou je více, než je potřeba. Většinou si neuvědomí, že děti neustále pobíhají, skáčou, přelézají prolézačky, atd. My dospělí většinou při dětské hře dáváme pozor a hlídáme, aby se něco nestalo, jsme tak více či méně ve statické pozici. Pak se může stát, že nám je zima od nohou, máme pocit nekomfortu za krkem, máme dlouho chvíli a chtěli bychom jít brzo domů do tepla. Děti oproti nám vyprodukují mnohem více energie a tepla, až mohou být někdy zpocení. To nám signalizuje, že byly moc oblečené.
Doporučuje se oblékat se jako vrstvy cibule.
U malých dětí, které se moc nehýbou nebo stále ještě jezdí v kočárku, oblékneme o jednu vrstvu více než máme my dospělí. Službu nám pak také poskytne deka, peřinka nebo v zimě fusak. Dítě v kočárku nemusíte ani omezovat botami, lépe využít např. dvojích ponožek, návleků nebo nohy zahřát dekou. U větších dětí, které se již samy pohybují, dáváme vrstev stejně, cibulové pravidlo vrstvení nám pak snadno pomůže jednu vrstvu pohodlně odstranit, pokud budou děti běhat a dovádět a bude jim teplo. Nezapomínejme také na kvalitní materiály spodních vrstev.
Teplotu dítěte ideálně zkontrolujeme rukou na horní straně hrudníku. Pokud je na těchto místech dítě teplé, netrpí zimou. Studené ruce nebo nos nejsou vypovídající hodnotou.
Neměli bychom zapomínat, že i malé děti by se měly pohybovat na čerstvém vzduchu a přiměřeně se otužovat. Snáze pak předejdou různým podzimním neduhům.
Tým Spokonožky
(zdroj foto: archiv autorky)