Masáž patří mezi prostředky mechanoterapie, což znamená, že k léčebného účinku je dosaženo působením statických a dynamických sil. Význam slova masáž je odvozen od řeckého slova ,,massein“ což znamená hnětení. Při masáži chceme docílit ovlivnění místních a celkových projevů, obtíží a změn, které vznikly jako důsledek nemoci, zranění nebo námahy. K masáži se používají ruce, které jsou terapeutův nástroj a nejlépe ho informují o stavu tkání. Pokud však nemáme možnost zajít si na manuální masáž, můžeme si pořídit jako alternativu různé masážní pomůcky.
Masážních pomůcek existuje na trhu nepřeberné množství. Můžete si pořídit masážní ježky, válečky, podložky, stimulační balónky, rollery a mnoho dalších. Jak si správně vybrat? A k čemu pomůcky využívat?
Bodlinkatý ježek je vhodný k rehabilitačnímu cvičení, k masážím za účelem rekonvalescence, po úrazech nebo k domácím masážím pro uvolnění ztuhlých a napjatých svalů. Ježkováním dochází ke zvýšení prokrvení, uvolnění svalového napětí a únavy po sportovním výkonu, obnově citlivosti a regeneraci. Cvičí se s nimi různé úchopy, stisky a pohyby prstů, dále jsou využívány při reflexní terapii či relaxačním cvičení. Tato oblíbená masážní pomůcka může být použita na masáž a k procvičování celého těla. Podle stupně tvrdosti ježka si lze určit efekt a sílu masáže. Ježci se vyrábí v různých velikostech, aby byla co nejlépe ošetřena požadovaná oblast.
Masážních válečků se využívá především k reflexní masáži chodidel, ale i celého těla. Válečky jsou většinou větších rozměrů než ježci, dá se s nimi tak ošetřit větší oblast. Masážní válečky mají buď oválný tvar, mohou být i tvarované nebo i ve tvaru půlválce. Tvarované válečky se pak využívají na těžko dostupná místa (válečkům malých rozměrů se říká fazolky). Opět se může vybírat z různých stupňů tvrdosti. Některé válečky mají jehlový ventilek k individuální regulaci tlaku vzduchu ve válečku. Válečky s masážními výstupky jsou pomůckou při automasáži i masáži. Rolováním se prokrvuje pokožka, stimulují si kožní nervová zakončení, uvolňuje se svalové napětí a zmírňuje stres.
Masážní podložky mohou být více tvarů. Nejčastější jsou kruhové čočky, ale mohou být i hranaté nebo tvarované. Jsou skvělou cvičební i relaxační pomůckou. Podložka je víceúčelová. Slouží k trénování a zlepšování motorické koordinace, rovnováhy a držení těla. Podložky mají na sobě z obou stran stimulační výstupky (většinou se liší každá strana velikostí bodlinek). Jedna strana vzduchové čočky má malé výstupky, druhá je opatřena masážními bodlinkami. Další možností je mít čočku s jednou stranou stimulační a druhou stranou hladkou. Při cvičení a masáži nohou je nutné používat podložku bez obuvi. Sezením na podložce dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému a masáži hýžďové oblasti.
Balónky jsou vhodné pro cílené ošetření fascií a svalů. Pravidelné používání umožňuje regeneraci a relaxaci svalů a trénink fascií. Balónky zajistí trvalé uvolnění napětí, lepší krevní oběh a zlepšují celkovou pohyblivost. Když jsou fascie flexibilní a silné, chrání svaly před poraněním. Stimulační míčky Vám pomohou s cíleným ošetřením a uvolněním stažených svalových vláken.
Válce větších rozměrů, s hladkým nebo členitým povrchem. Slouží k cvičení jógy, pilates nebo uvolnění svalového napětí nebo zlepšení krevního oběhu. Jsou primárně určeny pro hloubkovou, tlakovou automasáž. Dle ošetřované oblasti vybíráme správnou velikost, aby došlo k zacílení ošetření. Lze vybrat i vhodnou tvrdost rolleru, aby bylo ošetření zvládnutelné pro každého.
Je důležité myslet i na relaxaci, regeneraci a uvolnění těla, které si můžete usnadnit pomocí masážních pomůcek.
Hledáte inspiraci na cvičení?
V naší nabídce online produktů máme e-book Využití měkkých míčků a dalších masážních pomůcek. Nechte se inspirovat a pojďte cvičit s námi.
Tým Fyzionožky a Spokonožky
(zdroj foto: fotoarchiv autorky, eshop Spokonozka.cz)