Využití ortopedických podložek se v poslední době těší velké oblibě. Pořizují je rodiče domů nejen pro své děti, ale i pro sebe. Někteří chtějí podpořit i tlapky svých čtyřnohých přátel. Masážní podložky často najdete mezi ostatními pomůckami také ve fyzioterapeutické ordinaci, fitness centru, dětském koutku nebo herně. Pokud chceme ortopedické podlahy a jednotlivé značky doporučovat, zkoušíme je samozřejmě i ve svých domovech, nabízíme je nejen svým dětem, ale i známým. Ke spolupráci nás oslovila také Bc. Kristina Bertošová, která testuje a cvičí nejen s ortopedickými podlahami, ale i jinými cvičebními pomůckami.
Dětští klienti nejčastěji do fyzioterapeutické ordinace přichází s valgózním postavením paty, které často i lékaři zaměňují za plochonoží. Dále často přichází s neideálním postavením dolních končetin, diastázou, pupeční kýlou, a tím i neideálním držením celého těla, jak potvrzuje i Bc. Bertošová. V těle je vše spojeno s každou další částí i sebe víc vzdálenou, a proto musíme problém důkladně vyšetřit a řešit komplexně.
Bc. Kristina Bertošová sama uvádí, a u dětských klientů tomu tak bývá, že terapie probíhá formou hry nebo hravého tréninku. „Ve fyzioterapii dětí se nejlépe osvědčuje fyzioterapie hravou formou, ideálně by dítě nemělo pocítit, že cvičí, ale že si jen hraje. Pro terapii dětí a léčbu dětské diastázy a kýly v ordinaci často využívám různé typy ortopedických koberečků. Koberečky mají rozmanité tvary a barevnost a dají se skládat jako puzzle, takže děti všeho věku od 1 roku až po teenagery jsou z nich nadšené. Pro menší děti z nich skládám různé dráhy, po kterých chodí,“ popisuje Bertošová.
Bertošová dále dodává: „Pro lepší využití koberečků pro fyzioterapeutické účely je vhodné děti motivovat k pomalejší chůzi, ideálně v mírném podřepu. Tímto způsobem se kromě aktivity plosek nohou také podpoří správné zapojení hlubokých svalů břišních a zlepší se stabilizace kotníků.“
Cílem je, aby dotyčný pochopil, kde je problém, který potřebujeme vyřešit. Tím pádem pak ví, co je cílem, kterého chceme dosáhnout. Pokud přijde klient za námi, po vyšetření zhodnotíme celkový stav. Ukážeme si a naučíme se, co budeme doma trénovat. Pokud se jedná o dítě, jak si budeme hrát. 🙂
Dá se vymyslet spousta cviků a her a oživit je o cvičební pomůcky. Bc. Kristina Bertošová popisuje: „Protože samozřejmě pro odstranění problémů nestačí pouze cvičení a používání ortopedických koberečků v ordinaci, doporučuji maminkám koupit koberečky domů. Pokud má dítě kobereček doma, má ho kdykoliv k dispozici a může po něm chodit kdy chce, bez aktivní účasti rodiče.“ Samozřejmě, pokud máte ortopedické podložky doma, může si po nich dítě ťapat i samo, my však doporučujeme, aby šli rodiče příkladem a děti tak motivovali.
Set ortopedických podlah ORTONATURE Valgózní kotníky 8ks | Set ortopedických podlah ORTHO PUZZLE – SAVANA 8ks | Ortopedické podlahy MUFFIK VALGOZITA set 15ks |
Závěrem svého příspěvku Bertošová dodává: „Děti i maminky si také oblíbily použití koberečků do koupelny, kde na nich šlapou vždy při čištění zubů. Při pravidelném používání ortopedických koberečků je u dětí vidět lepší zapojení svalů většinou již po 2 měsících.“
Z naší zkušenosti dodám, že u dětí jsou výsledky vidět opravdu brzy. Přirozeně stav ovlivňuje mnoho faktorů, které mají na terapii vliv. Nejhorší ze všeho asi je, že se jednotlivé děti srovnávají. Každý jsme však originál, každý máme trochu jiný pohybový aparát a podmínky, za kterých budeme pracovat. Nespěchejte proto zejména na děti, u kterých může i velmi malý negativní zážitek zhatit celou terapii.
Tým spokonožky
ve spolupráci s Bc. Kristinou Bertošovou