Autosedačky – jak správně vybrat?

Cestování je součástí našeho života. Každý z nás tráví v autě více či méně svého času. Když se nám narodí děti, cestování dostává doslova jiný rozměr. Nejenže je pro děti potřeba pořídit autosedačku. Autosedačku pořizujeme ještě před narozením miminka, abychom si ho mohli odvézt z porodnicePoužívání autosedačky je ze zákona povinné. Důležitý je výběr i správné používání. Jak na výběr autosedačky, jaké jsou typy a kdy může dítě přejít z vajíčka do větší autosedačky? Pojďme se na to podívat.

obr. 1 Autosedačka vajíčko

Autosedačka chrání dítě v případě dopravní nehody. V sedačce je dítě připoutáno pásy, které tvoří 3bodový nebo 5bodový systém. Důležitá je ochrana hlavy pomocí zaoblených rohů sedačky v horní části. Při instalaci autosedačky do auta lze využít k upevnění bezpečností pásy nebo tzv. isofix. U nejmenších autosedaček není základna, která se přichytává do isofixu, součástí sedačky a pořizuje se zvlášť. Podle různých názorů se jeví použití isofixu jako bezpečnější alternativa připevnění autosedačky do vozidla.

obr. 2 Autosedačka vajíčko

JE NAŠE SEDAČKA VHODNÁ?

Schválená autosedačka má na sobě zkušební značku E, která zaručuje splnění požadovaných testů (testy evropské normy). Značka má oranžovou barvu a najdete na ní i jméno výrobce, váhovou kategorii a sériové číslo. 

AUTOSEDAČKA TYPU VAJÍČKO

obr. 3 Autosedačka vajíčko

Prvním typem autosedačky, kterou pořizujeme pro nejmenší miminko, je tzv. vajičko. Je to sedačka s rukojetí pro snadnou manipulaci a přenášení i s miminkem. Je určena nejčastěji pro děti od narození do 13kilogramů. Při dokoupení vhodných adaptérů lze vajíčko připevnit k podvozku od kočárku a můžete jej tak využít i jako alternativu kočárku. Samozřejmě JEN na nezbytně dlouhou dobu. Není vhodné uložit dítě do autosedačky a trávit tak celý den. I když je snaha, aby byla v autosedačce páteř co nejméně zatěžována, ani tato pozice, pokud je v ní dítě dlouhodobě, není vhodná. Po cestování je důležité nabídnout dítěti možnost k odlehčení páteře na podložce ve vodorovné pozici. Vajíčko se umisťuje v automobilu proti směru jízdy. Může být jak na zadním sedadle nebo i na místě spolujezdce vpředu. Na trhu je velké množství značek a výrobců. Není tedy problém najít bezpečnou autosedačku. Nedoporučují se autosedačky, které se prodávají s kočárkem v trojkombinaci.

POZOR! Pokud jezdíte s autosedačkou vpředu, je důležité vypnout airbagy.

I když bude autosedačka sebelepší, nemělo by v ní dítě trávit přemíru času mimo cestování. Zvrhne se pak k nadužívání jako různá lehátka a houpátka pro děti, o kterých již víme, že nepodporují správný psychomotorický vývoj.

KDY PŘECHÁZÍME Z VAJIČKA DO VĚTŠÍ SEDAČKY?

Jak děti rostou, stává se používání vajíčka i méně pohodlné. Když se sečte váha sedačky a dítěte, už se pěkně pronesete. Pokud však je hlavička kryta sedačkou a nepřesahuje horní okraj, mělo by dítě zůstat ve vajíčku co nejdéle. Jedná se totiž o nejbezpečnější typ sedačky. Rodiče se často ptají na přečnívající nožičky. Ty nevadí, důležitá je schovaná hlavička uvnitř sedačky. Pokud však dítě povyroste a hlavička přesahuje horní okraj, kdy již není zcela chráněna, je potřeba přejít do větší autosedačky.

TYPY AUTOSEDAČEK PRO DĚTI OD 1 ROKU

obr. 4 Dítě v autosedačce (9 -18kg)

Ze zákona je dané, že dítě minimálně do 15měsíců věku musí jezdit v protisměru. Jízda v protisměru je pro dítě nejbezpečnější. Pokud tedy přecházíte z vajíčka do větší autosedačky před 15. měsícem, je potřeba, aby byla obousměrná. Výrobci nabízejí i polohování těchto autosedaček do lehu, takže pokud dítě usne, je vhodné jej napolohovat. Další vychytávkou je otáčení sedačky, takže lze sedačku vytočit směrem ven ze dveří a vy tak můžete dítě snadno usadit.

Při výběru větší autosedačky se můžete rozhodnout, zda pořídíte přechodnou (cca od 1 roku do 4 let) a poté přejdete do největší nebo univerzální, která pokryje celé období. Sedačka pro větší děti se skládá z podsedáku a výškově nastavitelné opěrky zad.

obr. 5 Autosedačka pro dítě (9-18 kg)

Autosedačky pro děti od 1 roku můžete vybírat s předním pultíkem nebo bez. Záleží na Vás a na Vašem dítěti, který typ Vám bude vyhovovat. Každopádně je nejlepší sedačku při nákupu vyzkoušet. Dítě musí být v sedačce pohodlně usazeno a na druhou stranu nemůže v ní tzv. lítat ze strany na stranu. 

Děti často v autě usnou. Nepříjemnou situací je, že někdy dětem spadne hlava a je přetěžována krční páteř. Na internetu se objevují i tzv. fixační pásky, které se připevňují přes čelo. TY ALE NIKDY NEPOŘIZUJEME. Při nehodě a nárazu by to mělo fatální následky.

Pokud najdete na autosedačce jakoukoliv závadu, autosedačka byla součástí nehody nebo máte např. možnost pořídit sedačku z druhé ruky, raději se takové sedačce vyhněte. Při jakékoliv závadě, autonehodě nebo při pořizování již používané autosedačky nevíte, v jakém je stavu. Vždy mějte na paměti, že bezpečnost dítěte je na prvním místě.

Pokud jdete kupovat autosedačku, mějte dostatek času, několik sedaček vyzkoušejte. Nejen z pohledu pohodlí pro dítě, ale vyzkoušejte si i manipulaci s ní. Prohlédněte materiál, z kterého je sedačka vyrobena, aby se dítě při jízdě nepotilo a nepřehřívalo. Můžete také pořídit potah, který je snímatelný a pratelný.

Tým Spokonožky

(zdroj foto: archiv autorky)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů