Máte doma malé miminko? Řešíte pořizování výbavičky? Je jisté, že každý rodič chce pro své děťátko jen to nejlepší. A jak je to s plínkami? Pořídit látkové nebo klasické papírové? A kdy nechávat dítě bez plínek? Nebo jste zastánci bezplenkové metody?
U dětí je sledován správný psychomotorický vývoj a my rodiče bychom měli dítěti zajistit takové podmínky, aby mohl vývoj probíhat správně. Jelikož se v poslední době stávají opět oblíbené látkové pleny, mohou tak vyvstat otázky, zda nošení plínek dítě omezuje v jeho rozvoji a pohybu. Jak rodiče ví, klasická látková plena je mnohem objemnější než plenka papírová. Je však důležité zmínit, že i plena papírová může, zvláště když není dostatečně často měněna, udělat miminku mezi nožkama pořádný raneček.
Aby se mohlo dítě správně rozvíjet, nemělo by být omezováno v pohybu v žádném směru. Pokud je miminko na své hrací podložce, mělo by mít kolem sebe dostatek místa a volnosti, nemělo by ho omezovat těsné oblečení ani plínky. Dítě totiž potřebuje mít volný pohyb v kyčlích. Velké a objemné plínky pak mohou omezit a ovlivnit i správnou polohu vleže na zádech i na bříšku a dítě si pak nemůže najít tu správnou oporu.
Aby se dítě mohlo správně rozvíjet ve všech směrech pohybu a zakládat si na správných pohybových základech, musí mít zvládnutou polohu na zádech. Musí být v této poloze stabilní, musí cítit jistotu a být v kontaktu s podložkou. Pokud si představíte nebo ještě lépe (pokud zrovna máte malé miminko) podíváte se na dítě, když leží a má plínku, zejména látkovou, je jeho zadeček zvedán směrem vzhůru nad podložku a pánev není v kontaktu s podložkou. Dítě si tak nemůže zajistit správnou oporu a stabilní pozici. Pokud má dítě navíc trénovat zvedání nožiček nad podložku, i malá papírová plína a její gumičky mohou omezovat pohyb v kyčlích, velký objemný balík plínek pak dítěti celou situaci ještě ztěžuje. Každopádně neříkáme, že musíte s dítětem používat bezplenkovou komunikační metodu, je však důležité uvědomit si, že bychom měli nechat dítěti dostatek času, který si prožije úplně v nahotě.
Správné zvládnutí pozice na zádech je předpokladem pro správné zvládnutí pozice na bříšku (tzv. pasení koníků), která je pro dítě mnohem náročnější. Cílem je, aby dítě získalo správnou oporu o horní končetiny a postupným posunutím opory z bříška až na pánev. Na bříško bychom měli dávat už malé děti, i když se na bříško ještě nedokáží samy přetočit. V takovém případě jim pomůžeme my rodiče tak, že je postupně přetáčíme ze zad přes bok na bříško. Na bříšku chceme docílit správné opory, kterou mohou právě plenky opět ztížit. Objemný balíček plínek nedovolí správné sklopení pánve, nadzvedává i nožky nahoru.
Je důležité si uvědomit, že během prvních třech měsíců se u dětí budují základy pro všechny další pohybové dovednosti a pokud nejsou správně položené základy, nemohou na nich spolehlivě stavět dál.
Tým Spokonožky
(obr. vlastní archiv autorky)
Dobrý den, zajímá mě pohled na fyziologii dítěte s látkovou plenou, které ve 2 měsících ukládám do peřinky a někdy už na záda ( nepolohuji na polobok). Zadeček je pak výše než hlava, což mám tendenci řešit buď vyložením hlavičky plenlou by byla trošku výše nebo vyzvednutím postýlky, aby se upravil sklon tak, aby hlavička byla výše než zadeček. 1. Je to správný postup? 2. Je to vůbec nutné? (Látkuji sotva týden, nerada bych delší dobu dělala nesmyslné praktiky.) Případně předem děkuji za reakci. AH