Kočárek pro miminko je jednou z nezbytných věcí, které musíme před narozením pořídit. V dnešní době existuje mnoho značek a modelů kočárků a není vždy jednoduché vybrat ten správný. Jak bychom měli kočárek vybírat? Jaké požadavky bychom měli na kočárek mít? Jak v něm miminko správně vozit? Pro některé z nás možná trochu zbytečné otázky, říkáte si. Ale když se pak ocitneme v prodejně a vidíme kolem sebe spoustu modelů, můžeme být trochu ztraceni.
Jistě všichni víme, že kočárky rozlišujeme s hlubokou korbou pro nejmenší miminka a poté sportovní verze pro větší děti. Přemýšleli jste však někdy nad tím, že některé z nich jsou designové kousky a pro děti ne příliš vhodné? Co bychom měli tedy při výběru hlídat?
Pokud se nám narodí miminko a potřebujeme se s ním někam dostat nebo se jen tak vyvětrat, používáme hluboké kočárky. Poslední dobou se však stává, že někteří výrobci prostor pro ležení miminka zmenšují, a korba Vám proto nevydrží dostatečně dlouhou dobu a miminko z ní rychle vyroste. Pokud se miminko narodí ještě v období, kdy není venku příliš velké teplo a vy potřebujete miminko přiobléct nebo v zimě použít fusak a deku, tento problém může být o to výraznější. Z tohoto důvodu bychom měli při výběru koukat na to, jak je korba dlouhá a prostorná.
Dítě by mělo v hlubokém kočárku vydržet do té doby, než se samo posadí, a v tu chvíli může přejít do sportovní verze. Jestliže jste měli při výběru štěstí a sáhli jste po prostorném kočárku, vydrží v něm miminko jezdit delší dobu. Pokud už je větší a zvídavé, maminky občas říkají, že již nechce ležet jen na zádech a chce vidět ven. V takovém případě není problém položit dítě na bříško a nechat ho koukat do okolí. Většina kočárků má totiž okýnko ve stříšce nebo je stříška z části oddělávací. Další možností je položit dítě směrem k mamince, můžete mu tak při procházce i hezky povykládat, co zrovna vidíte.
Co může být úskalí jízdy v hluboké korbě pro úplně nejmenší děti? Při jízdě s kočárkem bychom měli zpočátku dávat pozor na terén, po kterém jezdíme. Pokud bychom jeli ve velkém terénu, otřesy by se přenášely na miminko a pokud by nebylo v kočárku např. v zavinovačce, hnízdečku nebo v zimě ve fusaku, mohlo by se nepříjemně otřásat a nestabilně ležet.
Když se dítě samo posadí, je vhodná doba přejít do sportovní verze kočárku. Sedící dítě můžete nechat v kočárku sedět a, pokud je čas spánku, pohodlně položit do vodorovné pozice. Ve sportovní verzi vydrží dítě různou dobu. Některé děti se vozí do tří let, jiné záhy samy běhají a kočárek brzy odkládáte.
Co se však stane, pokud jste pořídili malou korbičku a do sportovní verze musíte přejít ještě s nesedícím dítětem?
V takovém případě je důležité, aby bylo možné kočárek polohovat do vodorovné pozice a dítě mohlo jezdit vleže. Někteří rodiče zvídavějších dětí mohou narazit na problém toho, že se nesedící dítě jakoby začne přitahovat do sedu. V takovém případě lze tolerovat minimální podepření zádíček, aby lépe z kočárku vidělo. Nebo podložíme nožky srolovanou dekou nebo osuškou.
V některých případech se stává, že rodiče pořizují tzv. dvojkombinaci kočárku, kdy se na podvozku dá vyměnit korba a sportovní nástavba. Při výběru tohoto kočárku se většinou dává větší důraz na korbu, protože bude potřeba jako první. Poté co z ní dítě vyroste a přejde do sportovní nástavby, nemusí být vždy vyhovující. A rodiče pak často pořizují typický sportovní kočár.
Speciální kapitolou mezi sportovními kočárky jsou tzv. korýtkové nástavby, kde dítě prakticky vždy sedí. Jelikož v této plastové nástavbě není polohování zad do lehu, ale polohuje se celá nástavba. V praxi to vypadá tak, že polohujete celou nástavbu a dítě neustále sedí. Má prakticky pořád (i v lehu) podepřený zadeček a pokrčené nohy. Pro nesedící je zcela nevhodná.
Při výběru kočárku bychom si měli tedy dát čas, rozmyslet si, co od něj očekáváme, v kterém terénu budeme převážně jezdit, zda chceme s kočárkem i sportovat. V prodejně se zkuste projet, většinou zde mají i cestu z různých povrchů, abyste vyzkoušeli, jak se kočárek řídí.
Tým Spokonožky
(obr. fotoarchiv autorky)