Častým dotazem bývá, kdy začít řešit problémy s nožkama. Zda začít hned, i když jsou děti ještě malé, nebo čekat do určitého věku. Stává se, že si rodiče všimnou, že dítě např. vtáčí nožky, okopává si palečky, má vpadlé kotníky. Zmíní se u pediatra na prohlídce nebo na ortopedii a někdy se setkají s odpovědí, že dítě roste a mají počkat, nebo dostanou rovnou ortopedické vložky. Jak bychom se tedy na tento problém měli dívat?
Jakmile se začne dítě stavět a následně chodit v prostoru, je noha zatěžována a formuje se. Je pravda, že postavení dolní končetiny se mění v závislosti na tvarování se hlavice stehenní kosti a kyčelního kloubu. V počátcích stoje a chůze mají děti nožky do O, pak se dostávají do X postavení, aby se následně do zhruba šestého roku života srovnaly. Jestli se však v určitém okamžiku objeví určitá patologie, může ovlivnit další vývoj. Čím dříve se vada začne řešit, tím bývá léčba kratší a její výsledek lepší.
Při návštěvě ortopeda se mohou rodiče potkat s nepochopením. Ortoped hodnotí převážně strukturu a posuzuje jednotlivé segmenty těla izolovaně. Naopak fyzioterapeut hodnotí funkci a vyšetřuje dítě komplexně. Určitě je důležité brát v potaz věk dítěte (noha se vyvíjí, viz výše), celkovou konstituci těla, hmotnost, stav svalů a vazů a jejich volnost a s tím spojenou kloubní pohyblivost. Znát bychom měli míru pohybové aktivity dítěte, jeho pohybové vzory a také obuv, kterou dítě nosí. Součástí vyšetření by mělo být také postavení dítěte na podoskop, zhodnocení citlivosti nohy a vyšetření nohy jak ve statické pozici (ve stoji), tak v dynamice (při chůzi, běhu, dřepu, stoji na jedné noze…). Dále je pak důležité zhodnotit celkové držení těla a pohybové stereotypy.
Když se zamyslíme, pokud začne trápit něco nás dospělé, taky jdeme řešit problém hned a nečekáme několik měsíců nebo let, než se něco stane. U dětí je dalším faktorem rychlý růst, změny konstituce těla, neustálý pohyb. Pokud je něco špatně a problém není řešen včas, jen se tento nesprávný vzorec fixuje a další dovednosti se pak staví na nedokonalých základech. Dříve či později se tělo samo ozve a začne nás v určitých místech bolet. Jak je vidět, pokud se nám něco nezdá, měli bychom být všímaví a neměli bychom se bát ani návštěvy fyzioterapeuta. Ten zhodnotí, jak na tom nožky opravdu jsou, poradí vhodné cvičení, režimová opatření, obuv. Pokud již problém nastane, je důležité řešit ho zavčasu, aby si dítě nefixovalo špatné pohybové stereotypy (návyky).
Jestli však máte větší děti a patříte k těm rodičům, kterým bylo řečeno, že je na vše čas a nemusíte v raném věku nic řešit, nezoufejte. I u starších dětí, dokonce i dospělých, lze zahájením nápravy dojít k dobrému výsledku. Je však důležitá důslednost, pravidelnost cvičení a někdy delší doba k nápravě, jelikož už může být problém závažnější.
Tým Spokonožky
(zdroj foto: archiv autorky)