Fyzionožka v Mateřském centru Koblížek v Novém Boru

V září nás oslovila Bc. Kateřina Filingerová z Dětské skupiny a Mateřského centra Koblížek v Novém Boru, zda bychom s Fyzionožkou udělaly pro jejich organizaci přednášku s cvičením.

V jejich centru se scházejí maminky s dětmi, které by se rády dozvěděly informace o správném motorickém vývoji jejich dětí.

Po 9 hodině začaly přicházet maminky s dětmi a naše lektorka Žaneta tak měla čas se s každým seznámit, a ještě před začátkem cvičení zjistit, jaká věková kategorie dětí na cvičení bude, co maminky od setkání očekávají. Tím, že opravdu děláme programy na míru, je pro nás důležité tyto informace mít k dispozici. A cvičení s přednáškou tomu přizpůsobit.

Přednášky v Mateřském centru Koblížek se účastnily děti ve věkovém rozmezí 1,5 – 2 roky. Atmosféra byla úžasná, a to je vždy základ pro dobře odvedenou přednášku a lekci.

Čemu jsme se v průběhu přednášky a cvičení věnovaly?

S maminkami jsme si řekly od kdy se s dětmi může cvičit a proč je důležité si projít jednotlivými fázemi vývoje. Povídaly jsme si o chůzi, správném sedu, lezení a mluvení.

Často padaly otázky typu:

Je správné, když se dětí plazí?

Jak by měly děti správně sedět?

Proč je špatný tak známý W sed?

Když ve Fyzionožce cvičíme s dětmi, je pro nás velice důležité, aby rodiče věděli, že když jim lektor/ka řekne, že je nějaký pohyb/sed dítěte špatný, aby automaticky také dostali vysvětlení, proč tomu tak je a co to v budoucnu může způsobit. Protože chybné držení těla či sezení, se nemusí projevit hned, ale zpravidla se ukáže až o několik let později.

Když se ale vrátíme k tématu, které na skupině hodně rezonovalo, a to W sed, na přednášce naše lektorka Žaneta vysvětlila maminkám, že když nechají děti takto sedět, bude se to časem odrážet u dětí například na správném vývoji kyčlí. Děti také budou mít sklony k tomu mít slabší břišní svaly, vystrčený zadek. A nejen to. W sed může způsobit vbočené palce na nohou, hallux valgus či děti mohou mít v dospělosti poměrně nepříjemné bolesti zad a mnoho dalších obtíží.

Ale co tedy s tím? Co mohou rodiče udělat pro podporu správného sezení?

Řekly jsme si, jak dítě správně usadit. Je důležité mu ukazovat a nabízet možnosti, jak si pohodlně sednout. Dítěti lze nabídnout sed na patách, šikmý sed, a pokud už samo zvládne, tak sed přímý s nohami nataženými vpřed. Malé děti ještě potřebují při korekci sedu pomoci, starší dítě stačí upozornit slovně a sed si samo srovná. Následně je však potřeba, aby si dítě danou pozici vyzkoušelo a správný sed si upevnilo.

Pokud Vás toto téma zajímá více, věnujeme se mu na našem blogu.

Po přednášce v Mateřském centru Koblížek následovalo cvičení a praktické ukázky, jaké pomůcky pro cvičení s dětmi používat a jak s nimi správně pracovat.

Na závěr si děti užily tak oblíbenou překážkovou dráhu. Tady nás vždy těší, když vidíme, jak velký smysl má naše práce ve Fyzionožce!

S paní Kateřinou z Mateřského centra Koblížek již plánujeme na příští rok další akci pořádanou Fyzionožkou a Spokonožkou.

A co vy? Přidáte se?

Pokud byste měli zájem o přednášku o psychomotorickém vývoji z pohledu lektorky doplněnou cvičením, neváhejte kontaktovat naší Žanetu. Napsat ji můžete na zaneta@spokonozka.cz.

Komentáře
  1. Moc rádi bychom tímto jako Mateřské centrum Koblížek poděkovali Žanetě za skvělou, aktivní a praktickou přednášku pro naše maminky s jejich dětmi. Mamky odcházeli nadšené se spousty nových nápadů na pohybový rozvoj jejich dětí. Byly nadšené nejen z přínosné přednášky, kde se dozvěděli konkrétní věci, na které chtěli odpověď, ale že se ani jejich děti nestihly nudit. Pořád pro ně bylo co dělat, co zkoušet a spousty věcí pro ně byly úplně nové. Moc doporučuji všem takovým centrům a mateřským školám. Žanet má skvělou energii, kterou vás nadchne s dětmi ke správnému pohybu a rozvoji dětí.
    Děkujeme moc a těšíme se zase brzy 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů