Zavinovačka patřila a patří k výbavě pro miminka již od nepaměti. Postupem času se jako každá jiná pomůcka vyvíjí, vznikají nové druhy a nové možnosti způsobu využití. Starší generace mají na paměti klasickou bílou zavinovačku s ozdobným okrajem u hlavičky a zavazováním na klasické mašličky. Jaké máme nyní možnosti, jak zavinovačky používat a je to pomůcka, kterou nezbytně potřebujeme? Pojďme se na to dnes společně podívat.
V dnešní době máme na výběr z mnoha druhů zavinovaček. Někteří z nás mají ještě ze svého dětství schovanou klasickou bílou zavinovačku, do které byli ještě oni sami zavinováni a dědí se z generace na generaci. Miminko se může v zavinovačce zklidnit, utišit, cítit se bezpečněji, protože je zvyklé na stísněný pocit z matčina břicha. Pokud přijde návštěva, je dobré miminko zavinout, a umožnit tak příbuzným bezpečně si miminko pochovat. Ne každý si musí být jistý v úchopu a držení malého novorozence. Pokud však miminko zavinujeme, musíme myslet i na to, že je to další vrstva, kterou má na sobě a přizpůsobit tomu tak i oblečení dítěte, aby nedocházelo k přehřívání. Nejenže je dítě zabalené, ale také ještě přijímá teplo od osoby, která jej nosí/drží.
Další možností je tzv. rychlozavinovačka. Jde o zavinovačku, která má tvar čtverce, kam dítě doprostřed položíme, přes nožičky ohneme spodní cíp a následně přes tělíčko omotáme postranní cípy. Rychlozavinovačka se zapíná na suchý zip. Jelikož jsou většinou prodávány v univerzální velikosti, ne každému miminku je velikostně právě ušitá na míru. Možnost utažení zavinutí dává zapnutí na suchý zip. Toto Vám právě neumožní pevné utažení. I sebemenší miminko se však dokáže pohnout, šermuje ručkama a za chvíli je ze zavinovačky venku.
Oblíbené se v poslední době stávají péřové zavinovačky. V začátcích byl omezený výběr, nyní už můžete vybírat z mnoha značek, velikostí i barevných povlaků, do kterých zavinovačku povlečete. Péřová zavinovačka má tu výhodu, že v létě miminko ochladí a v zimě udrží miminku teplo. Pokud se však rozhodnete, že budete péřovou zavinovačku využívat, je dobré mít dvě a po použití nechat alespoň několik hodin zavinovačku na čerstvém vzduchu vyvětrat. Ideální je ze zavinovačky udělat hnízdečko, kde si může dítě odpočinout.
Bylo zjištěno, že alergie není na peří, ale právě na případné přemnožené alergeny uvnitř. Péřová zavinovačka zajistí miminku i bezpečné místo ke spaní a zahnízdění, díky čemuž dojde k uvolnění, stresem z porodu, staženého tělíčka. Umožní tak dítěti zapolohování na celých zádech a uvědomění si své pozice. Zavinovačku můžete používat i při jízdě v kočárku, aby se eliminovaly otřesy z jízdy.
V dnešní době jsou oblíbené i velké látkové zavinovačky tzv. swaddlery. Velké kusy látky připomínající velkou látkovou plenu. Umožní pevné zavinutí celého dítěte i s ručičkama. Mají ovšem i jiné využití. Mohou se použít jako osuška, podložka na přebalování, zástěna do okýnka v autě proti sluníčku, deka na piknik atd.
Pokud se však rozhodnete zavinovačku používat a dítě zavinovat, jako u všech pomůcek platí, využívat s rozmyslem. Po narození může být opravdu vhodné miminko zavinovat a napodobit mu prostředí, které zná, s postupem času by se však dítě mělo naučit, být i samo volně v prostoru a objevovat prostředí kolem sebe, objevovat pohyby svého těla. Určitě není vhodné ještě pěti, šestiměsíční dítě zavinovat. Mohlo by poté docházet k narušení psychomotorického vývoje. Zavinuté dítě má omezenou možnost pohybu a může to mít negativní vliv na vývoj nezralých kyčelních kloubů.
Pokud dítě pláče, vzteká se a je nespokojené, může zavinutí dítěti pomoci se zklidnit. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že malé děti neumí mluvit a své potřeby, nespokojenost a různé neduhy vyjadřují právě tímto způsobem. Měli bychom se tedy snažit najít důvod, který se nám snaží dítě sdělit.
Tým Spokonožky
(fotky: archiv autorky, pinterest)