Miminka – zavinovat nebo ne?

Zavinovačka patřila a patří k výbavě pro miminka již od nepaměti. Postupem času se jako každá jiná pomůcka vyvíjí, vznikají nové druhy a nové možnosti způsobu využití. Starší generace mají na paměti klasickou bílou zavinovačku s ozdobným okrajem u hlavičky a zavazováním na klasické mašličky. Jaké máme nyní možnosti, jak zavinovačky používat a je to pomůcka, kterou nezbytně potřebujeme? Pojďme se na to dnes společně podívat.

obr. 1 Klasická zavinovačka 

V dnešní době máme na výběr z mnoha druhů zavinovaček. Někteří z nás mají ještě ze svého dětství schovanou klasickou bílou zavinovačku, do které byli ještě oni sami zavinováni a dědí se z generace na generaci. Miminko se může v zavinovačce zklidnitutišit, cítit se bezpečněji, protože je zvyklé na stísněný pocit z matčina břicha. Pokud přijde návštěva, je dobré miminko zavinout, a umožnit tak příbuzným bezpečně si miminko pochovat. Ne každý si musí být jistý v úchopu a držení malého novorozence. Pokud však miminko zavinujeme, musíme myslet i na to, že je to další vrstva, kterou má na sobě a přizpůsobit tomu tak i oblečení dítěte, aby nedocházelo k přehřívání. Nejenže je dítě zabalené, ale také ještě přijímá teplo od osoby, která jej nosí/drží. 

  obr. 3 Rychlozavinovačka
obr. 2 Rychlozavinovačka

Další možností je tzv. rychlozavinovačka. Jde o zavinovačku, která má tvar čtverce, kam dítě doprostřed položíme, přes nožičky ohneme spodní cíp a následně přes tělíčko omotáme postranní cípy. Rychlozavinovačka se zapíná na suchý zip. Jelikož jsou většinou prodávány v univerzální velikosti, ne každému miminku je velikostně právě ušitá na míru. Možnost utažení zavinutí dává zapnutí na suchý zip. Toto Vám právě neumožní pevné utažení. I sebemenší miminko se však dokáže pohnout, šermuje ručkama a za chvíli je ze zavinovačky venku.

obr. 4 Péřová zavinovačka

Velmi oblíbené se v poslední době stávají péřové zavinovačky. V začátcích byl omezený výběr, nyní už můžete vybírat z mnoha značek, velikostí i barevných povlaků, do kterých zavinovačku povlečete. Péřová zavinovačka má tu výhodu, že v létě miminko ochladí a v zimě udrží miminku teplo. Pokud se však rozhodnete, že budete péřovou zavinovačku využívat, je dobré mít dvě a po použití nechat alespoň několik hodin zavinovačku na čerstvém vzduchu vyvětrat.

obr. 5 Péřová zavinovačka

Bylo zjištěno, že alergie není na peří, ale právě na případné přemnožené alergeny uvnitř. Péřová zavinovačka zajistí miminku i bezpečné místo ke spaní a zahnízdění, díky čemuž dojde k uvolnění, stresem z porodu, staženého tělíčka. Umožní tak dítěti zapolohování na celých zádech a uvědomění si své pozice. Zavinovačku můžete používat i při jízdě v kočárku, aby se eliminovaly otřesy z jízdy.

V dnešní době jsou oblíbené i velké látkové zavinovačky tzv. swaddlery. Velké kusy látky připomínající velkou látkovou plenu. Umožní pevné zavinutí celého dítěte i s ručičkama. Mají ovšem i jiné využití. Mohou se použít jako osuška, podložka na přebalování, zástěna do okýnka v autě proti sluníčku, deka na piknik atd. 

obr. 6 Swaddler má mnoho využití
obr. 7 Swaddler má mnoho využití
obr. 8 Swaddler má mnoho využití
obr. 9 Rychlozavinovačka v porodnici

Pokud se však rozhodnete zavinovačku používat a dítě zavinovat, jako u všech pomůcek platí, využívat s rozmyslemPo narození může být opravdu vhodné miminko zavinovat a napodobit mu prostředí, které zná, s postupem času by se však dítě mělo naučit, být i samo volně v prostoru a objevovat prostředí kolem sebe, objevovat pohyby svého těla. Určitě není vhodné ještě pěti, šestiměsíční dítě zavinovat. Mohlo by poté docházet k narušení psychomotorického vývoje. Zavinuté dítě má omezenou možnost pohybu a může to mít negativní vliv na vývoj nezralých kyčelních kloubů.

Pokud dítě pláče, vzteká se a je nespokojené, může zavinutí dítěti pomoci se zklidnit. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že malé děti neumí mluvit a své potřeby, nespokojenost a různé neduhy vyjadřují právě tímto způsobem. Měli bychom se tedy snažit najít důvod, který se nám snaží dítě sdělit.

Tým Spokonožky

(fotky: archiv autorky, pinterest)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů