Spánek – matrace, polštář, peřina

Spánek je pro malé děti velmi důležitý, napomáhá jejich správnému vývoji. Po narození dítě prospí většinu dne, nerozeznává den a noc, denní rytmus se musí naučit. Ve spánku celé tělo regeneruje, kvalitní spánek má vliv na správné fungování žláz a sekreci hormonů, i funkci imunitního systému. Novorozenec dokáže prospat až 20hodin denně, budí se zejména na krmení, postupně se prodlužuje doba bdění během dne. I pro větší děti je však spánek během dne a odpočinutí si velice důležité. Jak bychom měli zařídit místo pro kvalitní spánek dítěte? Jakou pořídit matraci, kdy začít dávat polštářek?

obr.1 Pozice na zádech – rovná podložka 

Již v minulém článku, kde jsme si povídali o úpravě domácího prostředí pro správný vývoj dítěte, jsme zmiňovali, že po narození by mělo mít dítě možnost adaptovat se na nové prostředí, mělo by mu být umožněno uvolnit se.

obr.2 Péřová zavinovačka

K tomuto slouží např. péřová zavinovačka a hnízdečko, kde je dítěti umožněno ležet v rovině na celých zádech s podepřenými končetinami. Teplo z okolí napomáhá k uvolnění svalstva kolem páteře, které je po porodu vlivem podrážděné nervové soustavy taženo do záklonů. Toto je velmi důležité, neboť pokud se dítě nenaučí správně polohovat na zádech, budou pro něho následně těžké všechny další navazující pohybové dovednosti. Postýlka by měla být přístupná ze všech stran, aby nebylo dítě stimulováno jen z jednoho směru a tuto stranu poté nepreferovalo.

obr.3 Malé děti často cestují po postýlce

Jelikož děti prospí více času než dospělí, měly by mít své místo na spaní s kvalitní matracíMatrace by měla být rovná, spíše tvrdší, aby poskytla páteři dostatečnou oporu. Každý by měl mít svou vlastní matraci, zděděná matrace i např. po sourozenci může být proleželá a nemusí dopřát páteři a celému tělu tu správnou oporu. Malé děti nevydrží spát dlouho v jedné pozici, často po postýlce cestují. Matrace tak nemusí být s různými zónami. Z výše uvedeného vyplývá, že nevhodné jsou matrace z paměťové pěny. Nepodporují ani správný vývoj páteře. Matrace pro děti jsou vhodné např. z PUR pěn, které jsou prodyšné a splňují technické i hygienické nároky. Výrobci nabízejí i matrace, které mají každou stranu jinou, aby vyhovovala jak miminku, tak většímu dítěti. Jedna strana je vhodná pro male miminko, výrobce poté udává při jaké váze dítěte je vhodné matraci otočit. Povrch matrace by měl být snímatelný a snadno pratelný.

obr.4 Malé děti často cestují po postýlce, někdy může překážet i peřina

Často se stává, že malé děti spí v posteli svých rodičů. Maminky v noci kojí a dítě si pak nechávají u sebe, může se stát, že má dítě období, kdy potřebuje u rodičů utěšit atd. V takovém případě je však důležité myslet na to, že matrace rodičů má jiné parametry než matrace pro dítě. Dalším faktem je ten, že když spí dítě vedle dospělého, který je mnohonásobně těžší, je matrace na jeho straně více proleželá a svažuje se jedním směrem. Není pak splněn požadavek na rovnou a pevnou oporu pro páteř dítěte.

obr.5 Malé dítě polštář nepotřebuje

Rodiče se často ptají, kdy dávat polštářek. Malé dítě polštářek vůbec nepotřebuje. Jak jsme již psali výše, děti v noci rády po postýlce cestují, spávají také často na bříšku a polštář by pro ně mohl být i nebezpečný. Pro správný vývoj páteře není vhodný polštář pro dítě zhruba do věku tří let. V případě, že už čas na polštář nastane, začínejte placatým polštářem pro malé děti. Dětem nepatří polštář určený pro dospělé.

obr.6 Nevhodná pozice dítěte a páteře při ležení na polštáři

Větším dětem lze pořídit dětský polštář s možností regulace vnitřní náplně. Na polštář musí být v postýlce dostatek místa. Mnoho věcí v postýlce (velký polštář, mnoho malých polštářků, plyšáci) je nebezpečné z důvodu udušení. Postýlku doplníme o vhodnou přikrývku, velikostí úměrnou velikosti dítěte. Pokud dítě pod přikrývkou nevydrží, lze pořídit dětský spací pytel.

Tým Spokonožky

(zdroj foto: fotoarchiv autorky)

Komentáře
  1. Denisa Mészárová napsal:

    dobrý den, od jakého věku je vhodné dát dítěti přikrývku? děkuji

    • fyzioporadna napsal:

      Dobrý den, u nejmenších dětí, které po postýlce často tzv. cestují a nevydrží pod peřinou, využijte spací pytel. Ten je vhodný i skrz to, že se dítě neodkope. Pokud je miminko klidné, přikrývku můžete využít.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů