INDIVIDUÁLNĚ KORIGOVANÉ STÉLKY – VLIV NA STEREOTYP CHŮZE A BĚH (noha s nestabilním kotníkem po několika výronech)

Častým dotazem našich zákazníků, nejčastěji z řad rodičů je, jaké ortopedické podlahy pořídit Většina dětí se rodí se zdravýma nožičkama. Vlivem okolnostíprostředí však může v průběhu psychomotorického vývoje dojít k určitým nesprávně naučeným stereotypům a nesprávným projitím si všemi fázemi vývoje. Z toho důvodu se u mnoha dětí objevují zejména valgózní kotníky, nesprávné postavení dolních končetin, oslabení středu těla. V tomto věku už si i rodiče všímají, že se něco děje a začínají problémy řešit. Již v tomto věku se však může zakládat nesprávným posílením těla, zafixováním nesprávných stereotypů na problémy, které se pak projeví třeba až v dospělosti. 

Může se pak stát, že jste náchylní k častějším zraněním, nestabilním kotníkům a třeba výronům!

Pokud Vaše chodidlonoha nefungují správně, jste po několika úrazech, je jisté, že se změní i Váš stereotyp chůze a zátěž nohy. Pokud jste pak zvyklí více se hýbat a sportovat, může se stát, že po delší zátěži cítíte nepříjemný pocit či bolest nejen v postižené oblasti, ale přenesenou např. i do kolene či kyčle nebo páteře.

Řešením je samozřejmě fyzioterapeutické vyšetření a doporučení správných cviků a nácvik správných stereotypů. Doplňkem pak mohou být individuálně korigované stélky, které jsou po vyšetření pacientovi upraveny na míru. Po výběru vhodné stélky korigujeme stélku postupně nejen podle problému, ale i podle pacientů a citlivosti pacienta, aby stélky nejen při chůzi, ale i různých aktivitách, toleroval. Postupně se potom při ostatních návštěvách a terapiích kontroluje, jak se změnil stav a návyky klienta, a stélky se stále aktivně doupravují.

SROVNÁNÍ BĚHU/CHŮZE BEZ ORTOPEDICKÝCH STÉLEK VERSUS BĚH/CHŮZE S ORTOPEDICKÝMI STÉLKAMI VASYLI – OSOBNÍ ZKUŠENOST (+INDIVIDUÁLNÍ KOREKCE) – kotník pravé strany, stav po několika distorzích, stav po natržení deltového vazu

korigované stélky

Po několika opakovaných výronech je kotník pravé strany nestabilní. Ve stoji i při pohybu se noha propadá, vnitřní strana kolabuje. Špatné postavení kotníku se přenáší i do ostatních kloubů. Při delší zátěži se objevuje pocit bolesti na vnitřní straně kolene. Noha se celkově špatně přizpůsobuje nerovnostem terénu.

S ortopedickou stélkou Vasyli McPoil, která je určena právě i pro sportovce s nestabilními kotníky, dochází k podpoře správné funkce chodidla. Celé chodidlo je stabilnější, noha je vedena bez nadměrné pronace, stélka poskytuje úlevu a regeneraci.

Tým Spokonožky

(zdroj foto: archiv autorky)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů