Fotbal je jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších sportů na světě.
Jedná se o týmový sport ve kterém jsou kladeny vysoké nároky na fyzické dovednosti hráčů. Ty vyžadují kombinaci běžeckých dovedností, skoků, sprintů, kopů a v neposlední řadě i interakci mezi hráči.
Celkově můžeme říci že největší nároky jsou kladeny na dolní končetiny. Při běhu i ve formě sprintu dochází k cyklickým, tedy opakujícím se, pohybům dolních končetin což způsobuje zvýšený tlak na klouby a svaly. Především při prudkých změnách směru jsou kladeny vysoké nároky na stabilitu dolních končetin. Při kopech je také zapotřebí stabilita, a to zejména na stojné noze. Aby bylo provedení kopu úspěšné, je důležité provedení, síla a rychlost. Jedná se tedy o velmi komplexních pohyb. Krom dolních končetin je také zapotřebí trupové stabilizace. Silný a stabilní trup je zapotřebí při všech výše zmíněných pohybech. Díky silnému trupovému svalstvu mohou hráči efektivněji přenášet sílu a provádět pohyby s větší motorickou kontrolou. Při změnách směru a kopech potřebují hráči trupové svalstvo k udržení stability.
Krom toho musíme také zmínit fakt, že fotbal je kontaktní sport, a silné břišní svaly mohou zabezpečit hráče před nárazy během soubojů se soupeřem. Můžeme tedy říci, že trupová stabilizace má vliv na všechny aspekty výkonu a udržení zdraví hráčů.
Nejvíce zatěžované partie těla jsou tedy dolní končetiny (nohy, stehna, lýtka) a samozřejmě páteř. Profesionální fotbalisté proto podstupují komplexní trénink, který zahrnuje posilovací, protahování a regenerační cvičení jako prevenci vzniku zranění.
Výskyt zranění souvisejících s fotbalem je vysoký. Nejčastější zranění jsou na svalech zadní strany stehna, následované kotníkem, kolenem a třísly. Velmi časté bývá také poranění předního zkříženého vazu (ACL). Nejčastější příčinou úrazů je pak podvrtnutí a natažení. Přibližně 20-25% všech zranění jsou zranění opakovaná a s totožnou lokalizací jako zranění předešlé.
Existují rozsáhlé vysoce kvalitní důkazy o účinnosti cvičebních intervencí v podobě zahřívacích cvičení, neuromuskulárního tréninku (NMT) při snižování všech zranění souvisejících s fotbalem napříč pohlavím, věkem a úrovní dovedností.
Prevence zranění by, dle mého názoru, měla být zařazena u všech věkových i výkonnostních kategorií.
Základem je určitě kvalitní trénink úměrný k věku svěřenců. Jako další musíme zmínit důsledné rozcvičení a protažení před tréninkem či zápasem. Dalším z klíčových aspektů je posílení trupové stabilizace a také posílení svalů dolních končetin.
A jak by tato cvičení měla vypadat ? Objednejte si e-book KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ, kde se vše dozvíte. 🙌