Lehátka pro miminka

V dnešní době existuje nepřeberné množství hraček a pomůcek, které by měly rodičům pomoci v péči o miminka a děti. Můžete najít spoustu seznamů, které doporučují, co všechno pro miminko pořídit. Je však důležité pořizovat všechny? Obejdeme se bez nich? Pokud čekáte první miminko, můžete se nechat snadno zlákat a pořídit i spoustu věcí, které ale nejsou nezbytné. A jaký mají vliv na vývoj dítěte? Pojďme se dnes podívat na různá dětská lehátka.

obr. 1 Dětské lehátko

Na internetu nebo v obchodech s dětskými potřebami najdete spoustu různých lehátek pro miminka.  Můžete najít i doporučení, jak takové lehátko vybrat. Je ale lehátko vhodnou pomůckou? 

Lehátko je pomůcka, bez které se určitě obejdete. Pokud už však lehátko pořídíte nebo ho dostanete jako dárek, je potřeba jej užívat s rozmyslem. Nikdy by se nemělo stát, že bude dítě trávit v lehátku většinu času. V případě lehátka je to pomůcka, která je v oblibě hlavně u maminek, protože v nich mohou dítě nechat, mají jej neustále na očích a uvolní si ruce k práci.

Obr. 2 Dítě v lehátku

Mnoho rodičů oponuje, že je miminko v lehátku rádo, že je tam spokojené. Je to z toho důvodu, že je miminko ve zvýšené poloze, má dobrý rozhled, vidí dění kolem sebe a nemusí vlastně vyvinout žádnou aktivitu. Pokud zapnete vibrace nebo melodii, může se zdát, že dítě nemůže být šťastnější. Opak je ale pravdou. Pokud je lehátko používáno během delší doby po většinu dne, narušuje správný psychomotorický vývoj.

Pokud tráví dítě v lehátku většinu času, nemá dostatek volného prostoru k trénování pohybových dovedností a posilování všech důležitých svalů. Stagnuje tak ve vývoji všech motorických schopností a neposouvá se tak ve správném vývoji kvalitou ani kvantitou. Dítě je v lehátku v polo sedu a většinou je podepřeno v oblasti pánve. Dochází tak k nepřirozenému tlaku na oblast páteře. Větší děti pak v lehátku začínají zvedat hlavičku, snaží se přitahovat a posilují hlavně přímé břišní svaly. Pro správné držení a funkci těla jsou pro nás však důležitější šikmé břišní svaly. V lehátku děťátko zpohodlní a po vyndaní a položení ho na podložku bude dítě nespokojené, bude se totiž muset snažit a vydávat úsilí, trénovat nové pozice. Dítě se rozčiluje, pláče, dostáváte se tak do začarovaného kruhu.

obr. 3 hrací prostor pro miminko na zemi

To nejlepší, co můžete pro své dítě udělat je, že mu uděláte prostor na zemi, kde může trénovat a rozvíjet všechny důležité dovednosti. Když se začne více pohybovat, zvedá hlavičku a zkouší se otáčet, položte jej na zem, aby se mohlo samovolně pohybovat, pozorovat a vnímat svět kolem sebe.

Některá lehátka jsou vybavena možností spustit vibrace. U některých však nelze nastavit jejich intenzitu. Silné vibrace jsou pro malé děti nepřirozené, dráždí nervovou soustavu, dochází k otřesům, nezdravým pohybům celého těla a vnitřních orgánů. Pokud lehátko vibrace nemá, ale dítě se v něm začne pohybem nožiček odrážet, rozhoupe se, dochází k otřesům i v tomto případě. Vše se ještě znásobí, pokud se dítě v lehátku rozvzteká. Pokud si dítě na vibrace a tyto nepřirozené pohyby zvykne, je těžké jej odnaučit. 

Pokud lehátko doma nemáte, můžete být rádi, že jste ušetřeni starostí. Pokud však již lehátko doma máte, využívejte jej velice opatrně. Pamatujte, že dítě by v něm nemělo trávit více než hodinu denně.

Tým Spokonožky

(zdroj obrázků: archiv autorky)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů