Potřebuje dítě doma bačkůrky?

Bačkůrky doma ANO či NE? To je častý dotaz rodičů malých dětí. Potřebuje dítě doma papuče? A proč jeden říká ano a druhý zase, že ne? Proč se názory tak různí? A pokud jsou potřeba, tak jaké? Jsou všechny přezůvky stejné? Zkusíme Vám dnes podat vysvětlení, jak to s těmi bačkorami je.

Obr. 1 Dítě hrající si naboso

Zdá se, že zakořenělým názorem je to, že když se dítě začne stavět, obcházet nábytek a chodit, potřebuje nohy obout. Zapomíná se však na fakt, že bota má funkci ochranou. To znamená, že má chránit nohu před zraněním. Tím se myslí např. před mrazem nebo zase přílišným horkem nebo před poraněním ostrým předmětem. Pokud se zamyslíme, toto doma dítěti na podlaze určitě nehrozí.

Obr. 2 Dítě hrající si naboso

BYLO NÁM DOPORUČENO, ŽE …

Slýcháme, že rodiče u pediatra dostali radu, ať pořídí na doma dítěti papučky, protože hladká tvrdá rovná podlaha, kterou máme doma, dítěti a jeho malé noze neprospívá. Že dojde ke špatnému vývoji chodidla a tvarování klenby. Rodiče tak v dobré víře dítě obují i v domácím prostředí. Často však ovlivní a omezí vývoj do té doby zdravé dětské nožky. Všimli jste si, že si malé děti rády sundavají ponožky? A co teprve, když jim obujeme boty?

POJĎME SI TO VŠE VYSVĚTLIT

Pokud máte doma děti, víte, že dítě nevydrží chvilku v klidu. Hraje si, popoleze, popojde, sedne, vstane, dojde a přinese si hračku, a tak pořad dokola. Jak je vidět, takovému dítěti jsou bačkory spíše na obtíž. Pokud dítě leze, omezuje bota pohyby v kotníku, nemohou mít volně položené nožky v prodloužení bérce, při sezení též nevhodně tlačí na oblast Achillovy šlachy.

A NEBUDE MU TEDY OD NOŽIČEK ZIMA?

Určitě ne. Jak jsme si popsali výše, děti jsou neustále v pohybu. Produkují tak dostatek tepla a chladné ruce nebo nohy ještě nejsou znakem toho, že je dítěti zima. Pokud byste měli obavy, sáhněte děťátku na oblast hrudníčku. Pokud byste ale i tak chtěli dítěti něco obléci, stačí dostatečně velké ponožky, u malých dětí s protiskluzem nebo vhodně padnoucí capáčky.

Děti mají navíc nožičku chráněnou tukovým polštářem, který nejenže tlumí nárazy, ale i dobře izoluje.

Obr. 5 Capáčky
Obr. 6 Capáčky
Obr. 7 Capáčky

PŘIPRAVÍME DOMA TO SPRÁVNÉ PROSTŘEDÍ

A jak je to tedy s tou tvrdou podlahou doma? Je opravdu tak rovná a hladká? Nenajdete náhodou doma rozházené hračky, polštáře, kostičky a mnoho dalšího? Jistě ano. A toto vše pomáhá dětem k rozvoji, takže musí přelézt, překročit nebo jiným způsobem překonat tyto nastražené překážky. A pokud bychom je obuly, nic z toho neprožijí naplno.

A CO STARŠÍ DĚTI?

I ty mohou doma pobíhat bez papučí. Co se týče přezouvání ve školkách, jde spíše o bezpečnost. I tak lze ale vybrat přezůvky vhodné. Lze pořídit i barefoot bačkůrky  nebo capáčky pro větší děti.

Neomezujme tedy dítě v pohybu a nechme co nejdéle nožky volné a obouvejme se opravdu až v odůvodněných případech.

Tým Spokonožky

(foto – archiv autorky)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů